Rhodos

Filerimos

Filerimos

Pahorek Filerimos (v překladu znamená „milovník samoty“) vysoký 267 metrů se impozantně vypíná z pobřežní nížiny. V antickém období stála na vrcholu akropole náležející k městu Ialyssos, které se rokládalo na jeho úpatí.

Na podloulé návrší vede borovým lesem serpentinová silnice (cca 4 kilometry). Italové tu založili pakový areál, jehož centrem je johanitský kostel. Pochází z 15. století a obyvatelé Rhodosu zde rádi pořádají svatby a křtiny. Na kostel navazuje klášter s krásným nádvořím, který byl vybudován Italy pro katolické řeholníky.

Před johanitským kostelem leží základy antického chrámu Athény Polias z přelomu 3. a 2. století př.n.l. V křesťanském období byla na těchto zákadech postavena trojlodní bazilika, ze které se zachovala křtitelnice ve tvaru kříže, zapuštěná do podlahy.

Filerimos

V areálu se v dolní části nachází malý jeskynní kostelík Agios Georgios Hostos, ve kterém jsou k vidění pozůstatky fresek z 15. století.

Od kláštera směrem k pobřeží vybudovali Italové křížovou cestu. Cesta zastíněna cypřiši je lemována bronzovými rytinami, které zobrazují 14 zastavení Krista. Už z dálky spatříte bělostný kříž, ke kterému vás křížová cesta dovede. Betonový kříž, vysoký 18 metrů, slouží jako rozhledna. Jak z kříže, tak i z plošiny pod ním, je pěkný výhled na hlavní město, letiště a při jasné počasí můžete v dálce vidět i turecké pobřeží.© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)