Rhodos

Severní Rhodos

V severní polovině ostrova Rhodos se zachovalo zvláště mnoho historických památek. Nacházejí se zde tři nejstarší antická města na ostrově - Lindos, Kamiros a Ialyssos. Johanité zde vystavěli hrady a z byzantského období tu zůstaly kostely a kláštery.

Údolí Rodini

Severní Rhodos

Údolí Rodini leží poblíž silnice směřující na Lindos a je oblíbeným cílem víkendových výletů rhodských rodin. Kolem velké kavárny s restaurací vstoupíte do údolí zarostlého bujnou zelení. Italové zde vysadili cypřiše, platany a keře planika. Procházejí se tu pávi a na horním konci údolí žijí ve velké oboře "erbovní" zvířata Rhodosu - jeleni a laně. Ještě výše v údolí se nachází hřiště a také hrobka Ptolemaiovců. Mauzoleum z 2. století př.n.l. bylo vytesáno ve skále dlouhé téměř 28 metrů. Dobře zachováno je severní ozdobné průčelí s polosloupy vytesanými z kamene. Dvě hrobové komory uvnitř nejsou však přístupné.

Epta Piges - Sedm Pramenů

Severní Rhodos

Z letoviska Kolymbie se můžete vydat po uzší asfaltové silnic napříč přes celý ostrov na západní pobřeží. Cestou, která vede nejprve údolím řeky Loutani, můžete navštívit tzv. Sedm pramenů - Epta Piges. V hustě zalesněném údolí, těsně vedle staré původní taverny, vyvěrá ze země sedm pramenů. Slévají se do potoka, který jen asi o 50 metrů dál protéká tunelem pocházejícm z období italské okupace do nevelkého jezírka. Tímto 180 metrů dlouhým a neosvětleným tunelem se můžete projít, pokud netrpíte xenofobií.

Kostelík Agios Nektarios a starý platan

Severní Rhodos

Krátce před vesnicí Archipolis se nachází kostelík Agios Nektarios a hned před ním prastarý platan s vykotlaným kmenem, do kterého se vejde i dospělý člověk. Kostelík sv. Nektaria je vyzdoben nástěnnými malbami v tradičním byzantském slohu.
Petaloudes - Údolí motýlů

Severní Rhodos

Od července do srpna zde sedí na keřích oleandrů stovky motýlů druhu přástevníka kostivalového (Callimorpha quadripuncta). Ve velkém množství se vyskytují právě zde, protože je sem láká zvláště jeden druh stromu, který roste v tomto údolí. Je to ambroň, která pochází z Asie a produkuje balzám styrax.Tipy na výlet

  • Město Rhodos - Správní centrum ostrova s historickým jádrem, palácem velmistrů, mešitami a spoustou kaváren, obchodů a taveren v kouzelných uličkách.
  • Filerimos - Pahorek Filerimos s johanitským kostelem a klášterem, křížovou cestou a rozhlednou ve tvaru kříže najdete nedaleko hlavního města Rhodos.
  • Monte Smith - Pozůstatky Apollonova chrámu si můžete prohlédnout na návrší Monte Smith nedaleko hlavního města.
  • Kamiros - Jedno ze tří starobylých antických měst na Rhodosu s pozůstatky chrámu a celého města z období helénismu. Zde si přijdou na své milovníci archeologie.
  • Lindos - Městečko s dlouhou historií, antickou akropolí a johanitskou pevností.
  • Vesnice: Archangelos
© 2007 Tripidipi.cz - Péťák (Email na Péťáka)